Ekonomi

Merkez Bankası’ndan bankalara döviz uyarısı: Mevzuata aykırı hareket etmeyin!

Merkez Bankası (TCMB), bankalardan döviz talebi yaratabilecek her türlü adımdan kaçınmalarını ve yeni devreye alınan mevduatın TL’ye her ay sistematik olarak yüzde 5’e kadar çevrilmesini öngören hedeflerine odaklanmalarını istedi.

TCMB’nin piyasa ile yaptığı toplantı ve diğer toplantılar öncesi ve sonrasında bankacılık sektörüne yönelik açıklamalarında “döviz talebi oluşturacak uygulamalardan kaçınılması” ve “her ay dövizden TL’ye çevirmeye odaklanılması” ön plana çıkıyor. piyasa, öncesi ve sonrası geçen hafta uygulamaya koyduğu aylık dövizden çevirmeyi de içeren yeni hedefler. .

Bankacılar, nüfusun neredeyse tamamının şimdiden yeni belirlenen yüzde 60’lık oranın üzerinde veya ona yakın olduğunu hesaplıyor. Ancak, bankaların aylık dönüştürme yükümlülüğü vardır.

“Döviz talebi yaratarak döviz politikasında engel oluşturmayın”

TCMB’nin son dönemde yaptığı diğer açıklamaların arasında “Döviz piyasasında talep oluşturduktan sonra yaptıklarımız değersizdir”, “Düzenleri aşmadan ve döviz talebi yaratacak uygulamaları engellemeden kaçınınız. yönetmelikle yeniden” öne çıkanlar arasındadır.

Özel Daire’den bir bankacı, TCMB’nin 14 Mayıs’taki seçimleri de içerecek devir teslim mesajlarının “döviz talebi yaratarak döviz politikasına engel teşkil etmeyin” şeklinde algılandığını söyledi.

Döviz talebi çok sayıda düzenleme ile sınırlandırılmıştır.

TCMB, ihracat döviz gelirleri ve ithalat ödemeleri ile oluşan döviz ihtiyacını karşılamakla birlikte, yurtiçi döviz talebi çok sayıda düzenleme ile sınırlandırılmaktadır. Bu kapsamda, bankaları enflasyonun çok altında faiz ödeyen Hazine bonolarını almaya mecbur bırakan bir “ceza” yöntemi kullanılmaktadır.

haber-orhaneli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu