Haber

Avustralya’daki Great Barrier Reef üzerindeki iklim değişikliği etkileri geri döndürülemez hale gelebilir

CANBERRA, 3 Ağustos (Xinhua) — Avustralya hükümetinin bir raporuna göre, iklim değişikliğinin Avustralya’nın ikonik Great Barrier Reef üzerindeki etkileri birkaç on yıl içinde geri döndürülemez olacak.

Avustralya Bilimler Akademisi’nin (AAS) Perşembe günü yayınladığı raporda, Büyük Set Resifi’nin olası geleceği farklı emisyon senaryolarına göre değerlendiriliyor.

Rapor, küresel karbon emisyonları sabitlense de sabitlenmese de, dünyanın en büyük mercan resifindeki hasarı onarmanın 2050 yılına kadar imkansız hale gelebileceği sonucuna varıyor.

AAS Lideri Chennupati Jagadish bir basın açıklamasında, “Rapor bize, sırf başladığımız için devam ettirdiğimiz mevcut yörüngenin Büyük Bariyer Resifi için en iyi çözümü sunmadığını hatırlatıyor” dedi.

Jagadish, “Rapor, orta vadede resif sağlığındaki düşüşü yavaşlatmak için bazı fırsatların olduğunu ortaya koyuyor, ancak bunun için Avustralya’nın daha fazla önlem alması gerekiyor” dedi.

Rapor, mevcut sistemin kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi, yerli halkın arazi yönetimi konusundaki bilgilerinin daha fazla kullanılması ve Great Barrier Reef’in ekolojik verilerinin standartlaştırılması ve merkezileştirilmesi dahil olmak üzere resif yönetimini düzene sokmak için çeşitli tavsiyeler içermektedir.¦

akyaziajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu