Haber

AB, dijital bilgi manipülasyonu nedeniyle Rusya’ya yaptırım uyguladı

Avrupa Birliği (AB), Rusya kaynaklı 7 kişi ve 5 kuruluşa “dijital bilgi manipülasyon kampanyası yürüttükleri” gerekçesiyle yaptırım kararı aldı.

Avrupa Konseyi’nden yapılan açıklamada, Rusya’dan 7 kişi ve 5 kuruluşa “dijital bilgi manipülasyon kampanyası yürüttükleri” gerekçesiyle yaptırım uygulanmasına karar verildiği ve “Son Güvenilir Haberler” (Güvenilir Haberler) adlı kampanyanın yürütüldüğü belirtildi. RRN)”, bilgileri çarpıtmayı ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını desteklemeyi amaçlıyordu. yaygınlaştırılması amaçlanmıştır.

Açıklamada, kampanya ile aralarında Rus devlet kurumlarının da bulunduğu bazı ulusal medya kuruluşları ve devlet sitelerinin kimliklerini ele geçiren sahte internet siteleri ve geçersiz sosyal medya hesapları oluşturulduğu, bu kampanyanın hibrit bir kampanyanın parçası olduğu belirtildi. AB ve AB üye ülkeleri.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu yeni yaptırımlar listesiyle, bilgilerimizi nasıl çarpıttıklarını ve nasıl işlediklerini bildiğimize dair güçlü bir sinyal veriyoruz” dedi. terimini kullandı.

AB Konseyi’nden yapılan açıklamada, yaptırım uygulanan kurumlardan biri olan “Inforos” adlı internet medyasının ve kurucularının Rus askeri istihbaratıyla yakından ilişkili olduğu, Rusya’nın 270 aracı kurum kurduğu bildirildi. propaganda için internet medya kuruluşları.

Ayrıca Kremlin ile yakın işbirliği içinde çalıştığı belirtilen ANO Dialog, Russian Diaspora Institute ve RRN ile temas halinde olan iki bilişim şirketi ve bazı kurucuları yaptırım listesine alındı.

Böylece AB’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit eden eylemlere karşı yaptırım uyguladığı kişi ve kuruluşların sayısı 1800’e ulaştı.

Yaptırımlar arasında seyahat kısıtlamaları, fon yasağı ve varlıkların dondurulması yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu