Haber

Diyarbakır’da acil kamulaştırma kararına Sezgin Tanrıkulu’dan tepki: Vatandaşı mağdur etmeyin

DİYARBAKIR – CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Sur ilçesine bağlı Melikahmet Mahallesi’nde valinin alelacele kamulaştırma kararına tepki gösterdi. Tanrıkulu, mahalle sakinlerinin ve esnafın mağdur olacağını söyledi.

Melikahmet Mahallesi’nde mahalle muhtarı ve mahallelilerle birlikte açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu, şunları söyledi:

“Burası tarihi Anzele suyunun olduğu yer, arkada Anzele Parkı da var. Benim çocukluğum da burada geçti. Burada Diyarbakır Valiliği alelacele kamulaştırma kararı almış. Acele kamulaştırma kararından burada yaşayanların bir kısmı haberdar değil. Burada 90 adet konut, müstakil konut, 8 işyeri ve dükkan var. Hepsi kamulaştırılacak ve bu gördüğünüz binaların hepsi yıkılacak. Evet bu karar tebliğ edildi ama yargılama devam ediyor. .”

‘YENİ KONUT İÇİN YETERLİ PARA YOK’

Burada yaşayanların mağdur olduğunu belirten Tanrıkulu, “Ödenen para yeni bir konut edinmelerini sağlayacak düzeyde değil” dedi.

Tanrıkulu, mağduriyet yaşanmaması için yetkililere çağrıda bulunarak şu tekliflerde bulundu:

“Diyarbakır’da çok sayıda toplu konut yapılıyor, bu yüzden bu toplu konutlar öncelikle mahalle sakinlerine tahsis edilmeli ve sabit bir bedelle verilmeli. Bu konuda Diyarbakır Valiliği’ne, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı’na ve Diyarbakır’dan Toplu Konut İdaresi Başkanı’na sesleniyorum: Buradaki vatandaşlarımız, bu tarihi semtteki Melikahmet Mahallesi’ndeki vatandaşlarımızı mağdur etmeyin.”

‘İLETİŞİM ULAŞAMIYORUZ’

Melikahmet Mahallesi Muhtarı Ali Kızgın, “Şu anda 90’a yakın hane vatandaşımız mağdur durumda. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu