Ekonomi

YHT ile seyahat eden yolcu sayısı 80 milyona yaklaştı

Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2009 yılında Ankara-Eskişehir YHT hatlarını, 2011 yılında Ankara-Konya, 2014 yılında Ankara-İstanbul, 2022 yılında da Konya-Karaman YHT hattını ve son olarak da nisan ayında Ankara-Sivas YHT hattını hizmete açtıklarını belirtti. 27. Vatandaşın hizmetine sunduklarını belirtti.

Türkiye’nin YHT teknolojisini kullanan dünyada 8’inci, Avrupa’da ise 6’ncı ülke konumuna geldiğine dikkat çeken Uraloğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Yüksek hızlı trenler mesafeleri kısaltarak vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyor. Yüksek hızlı tren hatlarımızı genişletmek için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. 2053 Ulaşım Master Planı çerçevesinde 52 ilimizi daha YHT ile bağlayacağız. Ankara-Afyonkarahisar-İzmir ve Ankara-Bursa YHT hatlarında inşaat çalışmalarımız devam ediyor.”

YHT’lere ilginin her geçen gün arttığına dikkat çeken Uraloğlu, hızlı trenlerin 11 ile direkt, 9 ile ise bölgesel ve otobüs bağlantısı sağladığını anlattı.

Bakan Uraloğlu, “Şu ana kadar yüksek hızlı trenlerimizin taşıdığı yolcu sayısı 80 milyona ulaştı. Şu ana kadar 79 milyon 581 bin vatandaşımıza hızlı, konforlu, ekonomik ve güvenli yolculuk imkanı sunduk.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu