Haber

Pakistan’da polis, eski Başbakan Khan’ı gözaltına almak için evine gitti.

Pakistan polisi, hakkında tutuklama emri çıkarılan eski Başbakan İmran Han’ı gözaltına almak için Lahor’daki evine gitti.

Geo News televizyonunda yer alan habere göre polis, başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan hediyelerin satışına ilişkin davada duruşmalara katılmayan Han hakkında tutuklama kararı çıkarması nedeniyle eski Başbakan’ı tutuklamak için harekete geçti.

Polis, Han’ı gözaltına almaya geldiklerini ancak evinde bulamadıklarını açıkladı.

PTI Başkan Yardımcısı Chaudri Favad Hussein, Khan’ı tutuklamaya yönelik herhangi bir girişimin ülkedeki durumu daha da kötüleştireceğini Twitter’da paylaştı ve hükümetten ülkeyi daha fazla krize itmemesini istedi.

Hüseyin, Khan’ın tutuklanması halinde ülke çapında protesto başlatacaklarını vurgulayarak, Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) taraftarlarından evin etrafında toplanmalarını istedi.

Yaşanan gelişmelerin ardından yüzlerce PTI destekçisi Han’ın konutuna gitti.

Khan’a yargılandığı üç davada, makul bir süre içinde tutuklanmasını engelleyen “geçici kefalet” verildi. Başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan hediyelerin satışına ilişkin davada 28 Şubat’ta duruşmalara katılmayan Han hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İmran Han hükümeti Nisan 2022’de düştü.

Pakistan’da 10 Nisan 2022’de parlamentoda yapılan inanç oylamasında İmran Han’ın hükümeti 174 “hayır” oyu ile düşmüştü.

Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Meclis’te yapılan seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçildi.

maden-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu