Ekonomi

Oda başkanlarından ‘Gönül rahatlığıyla kuru üzüm yiyin’ çağrısı

Türkiye’nin çekirdeksiz kuru üzümünün yüzde 95’ini karşılayan Manisa’da ‘Üzümde mazot hilesi’ haberine tepkiler artıyor. İldeki 5 ziraat odası başkanı bir araya gelerek habere tepki gösterdi. Manisa Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, Ziraat Odaları başkanları adına açıklamalarda bulunarak, “Tarımda kesinlikle mazot kullanılması söz konusu değildir. kuru üzüm. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla kuru üzüm yiyebilir.”

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında yayınlanan ‘Üzümde mazot hilesi’ haberinin Manisa’da yankıları sürüyor. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ Turgut Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk Saruhanlı Aydoğan Ziraat Odası Başkanı Ahmetli Adnan Üstün’ün Ziraat Odası Başkanı Okur, habere tepki göstererek, kuru üzümde yem kalmadığını belirtti. Hiçbir katkı maddesinin bulunmadığını ve vatandaşların gönül rahatlığıyla tüketebileceğini belirten kuru üzüm yedi.

Oda başkanları adına açıklama yapan Manisa Ziraat Odaları Uyum Şurası Başkanı ve Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, “Çiftçimizin haksız yere kuru üzüm akınına uğruyor. büyük zorluklarla üretmektedir.İnsan sağlığına zararlı bu tür bir uygulama bölgemizde hiç yapılmamıştır.2021-2022 sezonunda Ege Bölgesinde tescilli olarak 306 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretilmiştir.Yapılan üretim ile bölgemizden dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin yüzde 30’unu ülkemiz karşılıyor. 1. yılda 252 bin ton kuru üzüm başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere 99 ülkeye ihraç edildi. Bu tür asılsız ve mesnetsiz haberlerle ihracat üzerine iddiaya girmek en kolay tabirle Türk çiftçisine ihanettir.Gıda daha satışa çıkarılmadan ve ihraç edilmeden önce laboratuvarda tekrar analiz edilip i. t İnsan sağlığına zararlı bir unsur taşımadığı belirlenmiştir. Tüm bu hususlardan haberimiz olmadan yapılan bu kasıtlı haberi kınıyoruz. Bizler ziraat odası liderleri olarak çiftçimize ve üzümümüze yönelik bu tür haksız saldırılara göz yummayacağımızı, çiftçimizin her zaman yanında olacağımızı ve bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz. Bu asılsız haberi yapan kişi ve kurumlarla ilgili tüm yasal haklarımızı kullanırız. Biz haber veririz, dedi.

Milletvekillerine de seslendi

İnternet sayesinde dünyanın çok küçüldüğünü ve bu tür haberlerin her yerde görülebildiğini kaydeden Şenol, “Biliyorsunuz dünya küreselleşti. Amerika, Çin ve Avrupa artık köy oldu. İnternet sayesinde bunlar Haber dünyanın her yerinden haber olabiliyor” diyen Erdoğan’ın ülkemize kazandırdığı döviz 500 milyon doların üzerinde. Bu tür haberler ihracatımıza engel olmaya mı çalışıyor? Bunu kınıyoruz. Gerekirse noterden tebligat göndeririz. Manisa’nın 10 milletvekiline bu haberi gönderdik. Manisa milletvekillerinden Manisa’nın üzümüne sahip çıkmalarını bekliyoruz” dedi.

“Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla yemek yiyebilir”

Üzüm kurutulurken sadece su, potas ve zeytinyağı kullanıldığına işaret eden Şenol, açıklamasını şöyle tamamladı: “Kuru üzümü kuruturken sadece zeytinyağı ve posasıyla kurutuyoruz ya da organik hale getiriyoruz, sadece suyla yıkıyoruz. ve organik oluyor.Başka bir şey kullanılmıyor.Katkı payı sorunu yok.Böyle bir şey olursa 252 bin ton ihracatımız var.Bu üzümler laboratuvardan geçiyor.En çok ihraç ettiğimiz ülkeler Avrupa Birliği ülkeleri. 99 ülke arasında en çok Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz.Avrupalılar gönül rahatlığıyla yerken ülkemizde yerli üzümün yenmediği haberini kınıyoruz.Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla yiyebilir.”

Açıklamanın ardından oda başkanları kuru üzüm yedi ve vatandaşları gönül rahatlığıyla kuru üzüm tüketmeye davet etti. – MANİSA

eskilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu