Haber

Normal doğumda ilk, ‘suda doğum’da sadece İstanbul’da

İstanbul’un doğum oranının en yüksek ilçelerinden biri olan Esenler’de bulunan Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Türkiye’nin normal doğum oranı en yüksek hastanelerinden biridir. Hemen hemen tüm doğumların ebeler tarafından gerçekleştirildiği hastanede, İstanbul’daki devlet hastanelerinden tek olan “suda doğum ünitesi” de bulunuyor. Anne adayı kendi odasında, birkaç dakikada doğum masasına dönüşebilen hasta yataklarında doğum yapabilir.

Sağlık istatistikleri yıllığına göre Türkiye’de ‘primer sezaryen’ yani ilk doğumunu sezaryen ile yapan annelerin oranı yüzde 30, tüm sezaryen oranları ise yüzde 60 civarında. 2020. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre anne ve bebek sağlığı açısından birincil sezaryen oranı yüzde 15’i geçmemeli. Türkiye’de son 15 yıldır hızla artan sezaryen oranlarının düşürülmesi ve anne adaylarının mümkün olduğunca normal doğuma yönlendirilmesi için Sağlık Bakanlığı yıllardır büyük çaba harcıyor. İstanbul Esenler Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastanesi, Türkiye’de normal doğum oranı en yüksek hastanelerden biridir. Yüzde 82 normal doğum oranı ile İstanbul’da ilk sırada yer alıyor. Primer sezaryen oranı sadece yüzde 9’dur. Yani ilk doğumunu bu hastanede yapan her 100 anne adayının 91’i normal doğum yapıyor. Bu hastanede doğumlar doktorlar tarafından değil ebeler tarafından yapılmaktadır. Çünkü dünyada olduğu gibi tamamen doğal bir süreç olan normal doğumda annelere ebeler yardımcı oluyor ve olası bir komplikasyon durumunda kadın doğum uzmanları devreye giriyor. Devlet hastanesinde “suda doğum” rahatlığını yaşayabilen anne adayları , tüm bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilir. Anne adayları, yaşadıkları evin salonu gibi olan tek kişilik doğum odalarında bu süreci yaşıyor. Birkaç dakikada doğum masasına dönüşebilen hasta yatakları sayesinde, mahremiyetlerini de gözeterek odalarından hiç çıkmadan doğumlarını gerçekleştiriyorlar.

BURADA DOĞUM ODASI YOK DOĞUM ODASI VAR

Hastane Başhekimi Dr. Yüksel Özdemir, Türkiye’de sadece iki devlet hastanesinde aktif olarak kullanılan “suda doğum” ünitelerinden birinin kendi hastanelerinde olduğunu vurgulayarak, “Esenler Doğum ve Çocuk Hastanemiz normal durumu en yüksek hastanedir. İstanbul’da doğum oranı.Deneyimli, deneyimli ve sertifikalı.İstanbul’da aktif ‘su emeği’ yani halkın ortasında suda doğum sağlayan tek devlet hastanesi biziz’ dedi. Suda doğuma uygun olduğu için süreç baştan sona ebeler tarafından yürütülüyor” diyen Özdemir, “Takiplerinde doğumhanedeki ebelerimizden gebelik eğitimi alıyorlar. Alternatif olarak anne adaylarına su emeği de sunulmaktadır. Mikrobiyoloji testleri ve kültürleri de negatif olmalıdır. Tüm doğumhaneler bir kişi için tasarlanmıştır. Mahremiyetleri nedeniyle hastalarımız duş, banyo ve lavabo bulunan geniş odalarda doğum yapmaktadır. Doğum sırasında rastgele başka bir yere (doğumhane, ameliyathane vb.) taşınmazlar. Kendi odalarında doğum yapıyorlar ve “Bebeklerin ilk muayeneleri odada çocuk doktorları tarafından yapılıyor. Müstakil odalarımızda hasta yatakları da doğum masasına dönüşebiliyor bu yüzden birebir odada doğum yapıyorlar, dedi.

“CESERIE İSTEYEN VE NORMAL DOĞUMA KARAR VERMEK İSTEYEN ÇOK ANNEMİZ VAR”. Hastanenin en deneyimli ebelerinden biri olan Ebe Tuğba Çevik, başta sezaryen olmak düşüncesiyle başvuran birçok anne adayının, buradaki ortamı ve ebelerin ilgisini görünce normal doğum yapmaya karar verdiklerini anlattı. diyerek, “Anne adayı bize geldiğinde gerçekten hiçliğin ortasında kalıyoruz. Çok hoş bir temas oluyor. Anneler böyle bir odaya geldiklerinde kendilerine güven duyuyorlar. Hele ki bebekler yanlarından hiç ayrılmadığı için pek de rahat durmuyorlar.” Buraya gelip doğumhane ortamını görünce, bizi gördükten sonra güler yüzümüzü, ebelerimizin kendilerine olan ilgisini gördükten sonra, “Normal doğum yapmaya karar veren çok hastamız oldu. Hastanemizin ortalama doğum oranı şu anda ayda 400-450 civarındadır. Ekiplerimizle günde 25-30 normal doğum gerçekleştiriyoruz” dedi.

“NORMAL DOĞUM BAKANLARIN İŞİDİR” Hastanenin Kadın Doğum Uzmanlarından Dr. Didem Esin ise tüm dünyada normal doğumların aslında ebeler eşliğinde yapılan bir işlem olduğunu, öyle olmadığını kaydetti. Her şey yolunda giderse doktorların doğum sürecinde hastanın yanında olmasının mümkün olduğunu anlatan “Hastanemizin 2022 verilerine göre normal doğum oranımız yüzde 82, Türkiye’de primer sezaryen oranımız yüzde 9. .Sezaryen oranımız çok çok düşük.Primer sezaryen dediğimiz olay annenin ilk gebeliğinin sezaryen ile sonlandırılması.Bizim toplumumuzda normal doğuma karşı bir korku var.Ama inanın buraya gelen annelerimiz , normal doğum yapan, doğumhanemize giren ve ebelerimizle tanışan annelerimiz çok mutlular.Bunun çok doğal bir süreç olduğunu ve herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymadan doğum yapabildiklerini görüyorlar.Sıradan doğum olması gereken bir süreçtir. bunu tüm dünyada ebeler takip ediyor ve her hastamızın başında bir ebemiz var. Doktorlar olarak her zaman hamile bir kadının başında olmamız mümkün değil. Rastgele bir sorun ortaya çıkana kadar, bir komplikasyon olursa, ebeler bizden yardım isterse biz devreye gireriz, doğrusu da budur. Suda doğumda sadece doğum anının başladığı ana kadar anne adayı ebeler eşliğinde havuzda masaj, sıcak su terapisi vb. Ama doğum anı geldiğinde annemiz hızlıca havuz başındaki doğum masasına alınır. Doğum orada gerçekleşir. Bazı sakıncaları olabileceği için suda doğum yapılmaz. Bebek enfeksiyon kapabilir veya kısa bir kordonla doğabilir ve sudayken kırılabilir. Suda doğumda annemiz başka bir yere götürülmeden aynı odada doğum yapıyor” dedi.

– Kara bulut

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu