Haber

Mısır ve Özbekistan görüşmelerinde Filistin, Ukrayna ve Hedasi Barajı konuları ele alındı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev ile Filistin sorunu, Ukrayna savaşı ve Etiyopya’nın inşasına devam ettiği Hedasi Barajı krizine çözüm bulma yollarını görüştü.

Mısır resmi haber ajansının haberine göre Sisi ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, başkent Kahire’de yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Sisi, Özbekistan Cumhurbaşkanı ile yaptıkları görüşmelerde, Filistin sorununu iki devletli çözüm yerine iki devletli çözümle çözmenin değerli olduğu konusunda anlaştıklarını söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Rusya-Ukrayna savaşına siyasi çözüm bulunmasının değeri konusunda Özbekistan ile ortak bir anlayışa sahip olduklarını kaydeden Sisi, Etiyopya tarafının yasal ve bağlayıcı bir anlaşma imzalamaya teşvik edilmesi gerektiğini düşündüklerini ifade etti. anlaşma sağlansın ki Hedasi Barajı sorunu da çözülebilsin.

Sisi, Kırgızistan ile Özbekistan arasında su konusunda varılan anlaşmadan dolayı Mirziyoyev’i tebrik etti.

Sisi, iki ülke arasındaki tarihi ve kardeşlik bağlarına değinerek, ortak ekonomik işbirliği kurulunun bir an önce anlaşmasının zorunlu olduğunun altını çizdi.

Görüşmenin ardından iki ülke arasında ticaret, tarım, diplomasi, kültür, sağlık ve deneyim paylaşımı konulu 9 protokol anlaşmasının imza töreni düzenlendi.

Basın toplantısının ardından yapılan ortak açıklamada, iki liderin Afganistan’da istikrarı desteklediği, ülkenin teröristler ve aşırılık yanlıları için güvenli bir limana dönüşmesine izin verilmemesinin gerekli görüldüğü belirtilirken, ortak çabaların güçlendirilmesinin önemi vurgulandı. iki ülke arasında turizm ve havayolu hareketinin gelişmesi için.

Mirziyoyev, müzakereler sırasında Sisi’yi ülkesine davet etti.??????

haberorta.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu