Ekonomi

Küresel piyasalarda olumsuz beklentiler

Yükselen petrol fiyatlarına ek olarak ABD’de imalat sanayinden gelen sakin sinyaller borsalarda olumsuz bir hava yaratırken, tahvil faizleri geriledi.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri zemin kaybediyor. Kayıp, teknoloji yüklü Nasdaq 100 vadeli işlemlerinde daha da fazla.

Asya’da teknoloji payları da negatif farklılaşıyor. Hong Kong Hang Seng, Alibaba hisselerinde olumsuz. Asya Pasifik’in geri kalanında ılımlı artışlar gözleniyor. ABD iki yıllık getirileri, zayıf ABD imalat faaliyetinin ardından Pazartesi günü altı baz puan düşerek yüzde 3.97’ye geriledi. Getiri bu sabah bir baz puan artışla yüzde 3,98’de işlem görüyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0.1 artışla 1.227 puan oldu. Sabah saatlerinde durgunluk dalgalanmalarının artmasıyla endüstriyel metaller azalırken, demir cevheri yüzde 2,4, nikel yüzde 2, bakır yüzde 0,9 ve alüminyum yüzde 0,6 oranında değer kaybetti.

Küresel piyasalarda ‘fırtına öncesi sessizlik’ var mı?

OPEC+ kararının ardından iki değerli Wall Street stratejisti hisse senedi yatırımcılarını uyardı. JPMorgan Stratejisti Marko Kolanoviç, bu yıl hisse senetlerindeki ralliyi tetikleyen yüksek risk iştahının muhtemelen devam etmeyeceğini söyledi.

Kolanoviç’e göre, bankacılık türbülansının yarattığı ters rüzgar, petrol şoku ve büyümedeki yavaşlama, hisseleri 2022 baz seviyelerine geri gönderebilir.

Fed’in faiz oranlarını düşürme niyetinde olmadığını belirten Kolanoviç, “Risk iştahında azalma öngörüyoruz ve piyasaların geçen yılki düşük seviyeleri önümüzdeki aylarda test etmesini bekliyoruz” dedi ve hisse senetlerindeki son ralliyi “sakinleşme” olarak nitelendirdi. fırtınadan önce”.

Bank Of America Stratejisti Savita Subramanian’a göre, bankacılık krizinin yeniden resesyon beklentisini alevlendirmesi sonucu hisse senetlerine ilişkin karamsarlığın yıllardır bu kadar yüksek olmadığını belirtti. Subramanian, Wall Street’teki bu karamsarlığın hisse iyimserliği olan yatırımcı için bir “al” sinyali olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu