Ekonomi

Kredi Kartından Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir? Avantajlı Taraflar Nelerdir?

Bankaların müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için sunduğu kredi hizmetlerinden biri de nakit avanstır.

Nakit avans sistemi sayesinde banka müşterileri, hesaplarında para olmasa bile hesaplarından veya kredi kartlarından nakit çekerek nakit ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabilirler.

Nakit avans çekmek isteyenlerin, işlemi gerçekleştirebilmeleri için kredi kartlarının veya kredili mevduat hesaplarının kullanılabilir limitinin, çekmek istedikleri nakit miktarını karşılaması gerekmektedir.

Nakit avans, saatlik nakit ihtiyacının kredi kartlarının limitleri dahilinde ve kurallara sıkı sıkıya bağlı olarak karşılanabildiği bir kredi türüdür.

Bir kredi ve kredi kartının birleşiminden kaynaklanan nakit avanslar için de sıklıkla hizmet formu ekstresi kullanılır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, kredi kartından nakit çekebilmek için bazı başvuruların yerine getirilmesi gerektiğidir.

Nakit avans uygulamasının bazı durumlarda oldukça avantajlı olduğu görülmektedir. Nakit avans konusunda bankaların sunduğu seçenekler karşılaştırılarak detaylı bir değerleme yapılmasından yanadır.

Nakit avans, kredi kartına tahsis edilen kredi limiti veya bankalar tarafından tanımlanan Kredili Mevduat Hesabı (KMH) limiti dahilinde kredi kartı veya kredili mevduat hesabından nakit çekilerek kullanılır.

Taksitli ödeme seçeneklerinin olması, kredi kullanımını mümkün kılan öne çıkan özelliklerden biridir. Onay alamama veya kredi kullanamama gibi durumlarda nakit avans söz konusu değildir.

Kredi kartından nakit avans çekilmesi durumunda nakit veya taksitli nakit avans seçenekleri bulunmaktadır.

Banka müşterileri, kullanım koşulları ve geri ödeme kurallarına uygun olarak nakit veya taksitli nakit avans seçeneklerinden birini tercih etmektedir.

Taksitli nakit avansta kredi kartından kredi çekilmektedir.

Peşin taksit imkanları 2 ile 12 ay arasında değişmekte olup, taksit seçenekleri bankadan bankaya farklılık göstermektedir. En çok tercih edilen nakit avans türüdür.

Taksitli nakit avans işlemlerinde erken kapama ve en az bir taksit olmak üzere kısmi ödeme yapılabilir.

Erken kapanışta vadesi gelmeyen taksitler için ödeme tarihine göre faiz indirimi uygulanır. Kısmi ödemede ödeme tarihi ve büyüklüğüne göre faiz indirimi yapılarak yeni bir ödeme planı oluşturulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu