Haber

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Konut ve konut dışı tarifeleri düşürülecek

Su tarifelerinde değerli düzenleme
 

  • İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, 6360 ve 5216 maddeleriyle görev alanına dahil olan yerleşim yerlerinde indirimli su tarifelerinin yasal düzenleme nedeniyle kaldırılmasının ardından, şehir genelinde abonelere yansıtılacak indirimin düşürülmesi kararı aldı.
  • Mahalle statüsüne geçen köy ve beldelerde uygulanan yüzde 50 ve yüzde 75 indirimli tarifeler Sayıştay raporları doğrultusunda kaldırılıyor. İZSU Genel Müdürlüğü, yeni düzenleme ile oluşacak gelir artışını il genelindeki abonelere indirimli olarak yansıtacak. Konut ve konut dışı aboneler için birinci kademe su tarifelerinde yüzde 7 indirim yapılacak.
  • Tarım ve hayvancılık tarifesindeki aboneler için yüzde 75 indirim uygulaması devam edecek.

İZSU Genel Müdürlüğü, ilgili yasal zorunluluk ve Sayıştay’ın bu yöndeki uyarıları nedeniyle 5216 ve 6360 sayılı Kanunla görev alanına giren belde ve köylere uygulanan indirimli su tarifelerinin kaldırılmasına karar verdi. Alınan kararla İzmir kent merkezindeki büyükşehir ilçelerinde uygulanan su tarifesi bu yerleşim yerlerinde de geçerli olacak. 2019 yılında yapılan kanun değişikliği ile köy ve kasabalardan mahallelere dönüşen yerleşim yerlerinde uygulanan indirimli tarifeler kaldırıldı.

Gelir artışı tüm abonelere indirim olarak yansıtılacaktır.
İZSU, yasa gereği değişen tarifelerden kuruma yansıyacak gelir artışının tüm vatandaşlara eşit olarak yansıtılmasına karar verdi. İlk genel kurulda uygulanacak değişiklik, konut ve konut dışı abonelikler için birinci kademe su tarifelerinde yüzde 7 indirim sağlayacak. Yeni düzenlemeden tüm İzmirliler yararlanacak.

Tarımsal üretim takviyesi devam edecek
Başkan Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu çerçevesinde, belde ve köylerde tarımsal ve hayvansal üretim yapan abonelere yüzde 75 indirimli tarife uygulaması devam edecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haymanahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu