Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Enflasyon düşecek, faiz oranları döngü zirvesine yakın

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, ülkedeki enflasyonun bu yılın sonunda önemli ölçüde düşmesinin beklendiğini ve mevcut faiz oranlarının halihazırda “döngünün zirvesine çok daha yakın” olduğunu söyledi.

Bailey, İngiliz Parlamentosu Hazine Komitesi üyelerinin İngiliz ekonomisinin görünümü ve bankanın politikalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

BoE’nin geçen ay 14’üncü kez faiz artırma kararı alarak yüzde 5,25’e çıkardığını belirten Bailey, mevcut faiz oranlarının şu anda “döngünün zirvesine çok daha yakın” olduğunu ifade etti.

Bailey, önceki dönemlerde bankanın para politikası yönünde faiz artırımına yönelik adımlara ihtiyacı olduğunun açıkça görüldüğünü belirterek, “Banka artık bu durumda değil” dedi. İfadesini kullandı.

BoE Lideri Bailey, “Döngünün zirvesinde olduğumuzu söyleyemem. Çünkü önümüzde bir toplantı var. Ancak faiz oranlarına ilişkin mevcut kanıtlara göre (bu döngünün) sonuna yaklaştığımızı düşünüyorum. ” söz konusu.

Önümüzdeki dönemde ülkede enflasyonist baskıların azalmasının beklendiğini belirten Bailey, şunları kaydetti:

“Göstergelerin çoğu, beklediğimiz gibi hareket ediyor, bu da enflasyondaki düşüşün devam edeceğine işaret ediyor. Daha önce de birkaç kez söylediğim gibi, bu yılın sonuna doğru (düşüşün) oldukça belirgin olacağını düşünüyorum.”

BoE, faiz oranını Aralık 2021’den bu yana 14 kez artırarak yüzde 0,1’den yüzde 5,25’e çıkarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu