Haber

FSB Başkanı Bortnikov: “Yeni START anlaşmasının askıya alındığını Putin’in açıklamalarından öğrendim”

Rusya Federal Güvenlik Servisi Lideri Aleksandr Bortnikov, Rusya’nın Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nı askıya alma kararını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuşması sırasında öğrendiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Federasyon Konseyi’nde yaptığı konuşmada ABD ile devam eden Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nı (New START) askıya aldıklarını açıklamasının ardından karara ilişkin açıklamalar ve tartışmalar devam ediyor. Kararın ardından Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Lideri Aleksandr Bortnikov, karardan sonradan haberdar olduğunu söyledi. Anlaşmanın askıya alındığını Putin’in açıklaması sırasında öğrendiğini belirten Bortnikov, “Dürüst olmak gerekirse kararla ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Başkan (Vladimir Putin) bu belge üzerinde kendisi çalıştı.”

Bortnikov, açıklamalarının devamında Rusya’nın anlaşmadan tamamen çekilmediğinin aksine anlaşmayı askıya aldığının altını çizerek, “Yeni Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’na katılımımızı askıya alıyoruz ancak anlaşmadan çekilmiyoruz. .”

Anlaşmanın stratejik boyutuna ilişkin de görüşlerini aktaran Bortnikov, “Stratejik ve jeopolitik ilişkilerin yeniden şekillenmesi süreci var. Tartışmayı, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin hala neyi savunduğunu ve NATO’nun bu konudaki görüşlerini dikkate almalıyız. stratejik silahlar.” – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu